ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ «SPRINGER 1ST INTERNATIONAL CONFERENCE ON FRONTIERS OF ARTIFICIAL INTELLIGENCE, ETHICS, AND MULTIDISCIPLINARY APPLICATIONS – [25-26/9/23]»

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα του συνεδρίου Springer 1st International Conference on Frontiers of Artificial Intelligence, Ethics, and Multidisciplinary Applications, που θα πραγματοποιηθεί στις 25 και 26 Σεπτεμβρίου 2023, στις εγκαταστάσεις του ΕΚΠΑ. Στη διοργάνωση του συνεδρίου συμμετέχει το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΕΚΠΑ. Το αντικείμενο του συνεδρίου  αφορά τις πρόσφατες εξελίξεις στην Τεχνητή Νοημοσύνη, την Εξηγήσιμη Τεχνητή Νοημοσύνη, τις διεπιστημονικές εφαρμογές της Τεχνητής Νοημοσύνης και τη χρήση της με βιώσιμο και ηθικό τρόπο.

Το συνέδριο διοργανώνεται από μέλη του University of Stavanger (Νορβηγία), του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, του Simula Metropolitan Center for Digital Engineering (Νορβηγία), του Norwegian Artificial Intelligence Research Consortium NORA.ai (Νορβηγία), του Πανεπιστημίου Klagenfurt (Αυστρία), του Institute of Technology-Bombay (Ινδία), του Utrecht University (Ολλανδία) , του Western Norway University of Applied Sciences (Νορβηγία) και του AI Catalyst (Greece). Επιπλέον, συμμετέχουν εκπρόσωποι των παραγωγικών φορέων Simplifai.ai, Hugging Face και Capgemini.

Η ιστοσελίδα με όλη τη σχετική πληροφορία για το συνέδριο είναι: https://www.faiema.org/