ΔΡ. ΧΑΤΖΗΝΟΤΑΣ ΔΙΑΛΕΞΗ (GUEST LECTURE)

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 θα επισκεφθεί το τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας του ΕΚΠΑ ο Καθηγητής   Δρ. Συμεών Χατζηνότας (~20Κ citations, >900 peer-reviewed δημοσιεύσεις, >30 ενεργά έργα έρευνας και ανάπτυξης, >80 άτομα στην ερευνητική του ομάδα), επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας  SIGCOM του Διεπιστημονικού Διεθνούς Κέντρου για την Ασφάλεια, την Αξιοπιστία και την Εμπιστοσύνη (SnT) του Πανεπιστημίου του Λουξεμβούργου. Δρ. Συμεών Χατζηνότας είναι ένας από τους πλέον διακεκριμένους Έλληνες επιστήμονες της διασποράς στην περιοχή των Τηλεπικοινωνιών, και ιδιαίτερα των Μη Επίγειων Επικοινωνιών και των Επικοινωνιών Quantum, ενώ θα έρθει στο ΕΚΠΑ στα πλαίσια της συμμετοχής του στο έργο Marie Curie SOVEREIGN το οποίο συντονίζει το ΕΚΠΑ και ο Επίκουρος Καθηγητής Διονύσης Ξενάκης (Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας).

Ο Δρ. Χατζηνότας θα δώσει 2ωρη διάλεξη (guest lecture) στα πλαίσια του μαθήματος «Δίκτυα Επικοινωνιών», το οποίο διδάσκει ο Δρ. Ξενάκης στα τμήματα ΤΨΒ και ΑΕΤ του ΕΚΠΑ (συνδιδασκαλία - αίθουσα Β102/104 και ώρα 12:00 με 14:00). Το πρώτο μέρος της διάλεξης θα επικεντρωθεί σε σύγχρονα θέματα μη επίγειων δικτύων επικοινωνιών, ενώ το δεύτερο μέρος θα εστιάσει στις ερευνητικές υποδομές οι οποίες είναι διαθέσιμες στο Πανεπιστήμιο του Λουξεμβούργου και έργα τα οποία ο Δρ. Χατζηνότας συντονίζει/συμμετέχει. Η διάλεξη θα τηλεμεταδοθεί μέσω του ακόλουθου συνδέσμου:

Thursday, April 4, 2024 12:00 AM | 2 hours | (UTC+02:00) Athens, Bucharest
Meeting number: 2789 772 3528
Password: x7HnMpqPr79

Καλούνται όλοι οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές/τριες, μέλη ΔΕΠ και ερευνητικό προσωπικό του ΕΚΠΑ να παραστούν με φυσική παρουσία στην διάλεξη αυτή, η οποία είναι ανοιχτή σε όλους και θα δοθεί στην αίθουσα Β102/104 και ώρα 12:00 με 14:00.
Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης θα γίνει επίσης μαγνητοσκόπηση και λήψη πλάνων από συνεργείο της ΤΕΧΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗΣ TPRESS WEB TV στα πλαίσια εκπομπής – αφιερώματος – οδοιπορικού για το συγκρότημα Ευρίπου ΕΚΠΑ, τα Τμήμα του και την ερευνητική ομάδα του Επίκ. Καθ. Διονύση Ξενάκη. Παρακαλώ πολύ να είμαστε όλοι ευπρεπείς και στην ώρα μας.
Η συνέργεια με ιδρύματα του εξωτερικού καθώς και η ανταλλαγή τεχνογνωσίας/γνώσης με κορυφαίους επιστήμονες του εξωτερικού, μόνο δρόμους ανοίγουν για τα νέα παιδιά μας και τα μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ, ενισχύοντας την εξωστρέφεια και το ακαδημαϊκό αποτύπωμα του Ιδρύματος μας.
Περισσότερες πληροφορίες: nio[at]uoa.gr

Symeon Chatzinotas (MEng, MSc, PhD, FIEEE) is currently Full Professor / Chief Scientist I and Head of the research group SIGCOM in the Interdisciplinary Centre for Security, Reliability and Trust, University of Luxembourg. SIGCOM currently includes about 80 researchers and conducts research aimed at designing, emulating and testing new high-performance systems for the future of mobile and satellite communications.
In parallel, he is an Adjunct Professor in the Department of Electronic Systems, Norwegian University of Science and Technology and a Collaborating Scholar of the Institute of Informatics & Telecommunications, National Center for Scientific Research “Demokritos”. In the past, he has lectured as Visiting Professor at the University of Parma, Italy and contributed in numerous R&D projects for the Institute of Telematics and Informatics, Center of Research and Technology Hellas and Mobile Communications Research Group, Center of Communication Systems Research, University of Surrey.
He has received the M.Eng. in Telecommunications from Aristotle University of Thessaloniki, Greece and the M.Sc. and Ph.D. in Electronic Engineering from University of Surrey, UK in 2003, 2006 and 2009 respectively.
Since then, he has authored more than 900 technical papers in refereed international journals (>20Κ citations, h-index 69), conferences and scientific books and has received numerous awards and recognitions, including the IEEE Fellowship and an IEEE Distinguished Contributions Award. In parallel, he has served in the editorial board of the IEEE Transactions on Communications, IEEE Open Journal of Vehicular Technology and the International Journal of Satellite Communications and Networking.
Currently, Prof. Chatzinotas and his SIGCOM colleagues are involved in more than 30 running R&D projects funded by national and European funding agencies. Notably, SIGCOM coordinates the SNS project "ETHER: sElf-evolving terrestrial/non-Terrestrial Hybrid nEtwoRks" and the DEP project "Lux4QCI: Luxembourg Experimental Network for Quantum Communication Infrastructure". Along the same lines, SIGCOM offers MSc and professional courses on Satellite and Quantum Communications.